Poniedziałek, 31 sierpnia 2015 r. imieniny: Cyrusa, Izabeli, Rajmundy Poniedziałek XXII tygodnia okresu zwykłego

Wydział Wychowania Katolickiego

Wydział Wychowania Katolickiego 7 marca 2013 21:47 wyświetleń: 12804

Wydział Wychowania Katolickiego
Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej
ul. Papieża Pawła VI 4
tel.91/454-22-92, w. 120 -122
fax. 91/453-69-08
e-mail: wwk@kuria.pl
Przyjmowanie interesantów: poniedziałek, środa, piątek 9.00 - 15.30
(wtorki i czwartki - wizytacje katechetyczne w Archidiecezji)

ks. kan. mgr lic. Piotr Superlak - Dyrektor Wydziału
poniedziałek, środa, piatek 12.00 - 15.30
tel. w. 122

ks. dr Paweł Płaczek - Diecezjalny Wizytator Katechetyczny
piątek 9.00 - 15.00
tel. wew. 120

ks. dr Włodzimierz Olszewski - Diecezjalny Wizytator Katechetyczny
piątek 9.00 - 15.00
e-mail: wolszewski1@tlen.pl
tel. wew. 120 kom. 603455815

s. dr Bernadetta Lewicka - Diecezjalny Wizytator Katechetyczny
poniedziałek, środa: 9.00 - 13.30
tel. w. 121

Doradcy metodyczni w Kurii Metropolitalnej:

- p. mgr Aniela Brzezicka
czwartek: 11.00 - 13.00
tel. w. 120, kom. 510 33 00 11

- p. mgr Dorota Maziarz-Świerzewska
środa: 11.30 - 13.30
tel. w. 120, kom 504 00 62 46

Eksperci MEN wchodzący w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego - lista aktualna od 25.03.11
mgr Aniela Brzezicka
mgr lic. Sylwia Łastowska
ks. dr Krzysztof Zdziarski
ost. aktualizacja: 2013-04-11 16:37

Polecane:

Dziękczynienie za plony w Pyrzycach

30 sierpnia odbyło się w Pyrzycach archidiecezjalne dziękczynienie za plony. Uroczystościom dożynkowym przewodniczył ks. bp Henryk Wejman. Fot. Ks. R. Gołębiowski. Przeczytaj relację.

Msza św. przed bramą Stoczni Szczecińskiej

30 sierpnia przed południem przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński odprawił Mszę św. z okazji 35 rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP, pan Andrzej Duda. Fot. Ł. Szełemej

Rok Życia Konsekrowanego. Sierpniowa stacja modlitewna w Kołbaczu

Jak znaleźć klucz do tajemnicy Bożego Serca? Stare, klasztorne mury podpowiadają – trzeba się modlić – ufnie i wytrwale.
Pocysterski kościół w Kołbaczu okazał się doskonałym miejscem sierpniowej modlitwy i agapy osób konsekrowanych w ramach comiesięcznych spotkań w Roku Życia Konsekrowanego. Gospodarzem spotkania był ks. kanonik Andrzej Sowa, miejscowy proboszcz oraz cysters – ojciec Honoriusz Kostek. Wspólnotę konsekrowanych tworzyli reprezentanci zgromadzeń zakonnych i osoby żyjące w osobistej konsekracji wdowy i dziewice.

Dziękczynienie za plony w Pyrzycach

Pyrzyckie dożynkowe uwielbienie Boga za szczęśliwe i błogosławione zakończenie tegorocznych zbiorów żniwnych rozpoczęło się od prezentacji przywiezionych wieńców żniwnych, której głównym animatorem był diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Waldemar Gasztkowski. Każda delegacja ukazywała przed ołtarzem swój wytwór nie tylko dokonując swego przedstawienia się, ale także starając się przybliżyć taki a nie inny wymiar symboliki wieńca żniwnego.  W ten sposób powstała imponująca mozaika fascynujących i zadziwiających swym pięknem wieńców oraz niezapomniana opowieść o ich tworzeniu. Eucharystii przewodniczył ks. bp Henryk Wejman w koncelebrze z 30 kapłanami. Obecni byli również szczecińscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz samorządowych powiatów i gmin, służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni Szczecina, reprezentanci świata pracy. Przybyłych gości powitał ks. kan. Waldemar Gasztkowski a następnie Starostowie Dożynek Ewa i Sławomir Bylicowie z Kozielic k/ Pyrzyc, prowadzący 26-hektarowe gospodarstwo. Przynieśli do ołtarza chleb ofiarowując go celebransowi, prosząc jednocześnie o odprawienie Mszy św. w intencji rolników oraz sprawiedliwego dzielenia chleba przez cały rok. W homilii ks. bp H. Wejman nawiązując do wymowy symbolu chleba ukazał niezwykle głęboką prawdę o pracy i powołaniu każdego rolnika do współpracy z Panem Bogiem nad przetwarzaniem darów nieba. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Rolnik chlebem wyjętym z serca Ziemi – Rodzicielki karmi nie tylko ludzi, ale i Kościół. Stąd godność i prawa rolników mają zasadnicze znaczenie”.  Bp H. Wejman zwrócił uwagę, że żmudna i ciężka praca, której najwyraźniejszym znakiem jest symbol chleba pozwala nam wszystkim żyć w pokoju i bez obawy o codzienne pożywienie. Gdyby nie bezgraniczny trud i poświęcenie bylibyśmy pozbawieni tego podstawowego pokarmu. Tę wdzięczność należy okazywać codziennie. Ta uroczystość skłania do zwrócenia uwagi na prawa rolników. Rolnik polski w stosunku do innych europejskich ciągle musi poświęcać więcej czasu i troski, aby utrzymać się na rynku i przetrwać. Niskie ceny za zboże i inne produkty przy wysokich cenach pośredników obrażają rolników i naród. Chleb polski tworzyły pokolenia. Rolnik powinien pracę na roli łączyć z modlitwą do Boga. Fundamentem życia rolnika są wartości ewangeliczne. Dzięki nim sami stajemy się chlebem.

Po homilii ksiądz biskup dokonał poświęcenia wszystkich wieńców, chlebów i darów ofiarnych. Podniosły charakter miała także procesja z darami, w której do ołtarza przyniesiono tegoroczne dary żniwne: chleb, owoce, warzywa a także runo leśne. Pod koniec Mszy św. słowa pozdrowień do zgromadzonych rolników przekazali przedstawiciele władz samorządowych. Ostatnim zaś akordem uroczystej Mszy św. było tradycyjne przekazanie chlebów przez delegacje rolników przedstawicielom poszczególnych środowisk m.in. władzom samorządowym, policji, wojsku, strażakom, profesorom, nauczycielom, stoczniowcom, którzy dzielili się nim ze wszystkimi przybyłymi na dożynki delegacjami parafii naszej archidiecezji.

Ks. Robert Gołębiowski

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii